Żyjemy w dobie zielonej rewolucji, która na swych sztandarach niesie większą dbałość o dobro środowiska. Jej symbole to pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i oczywiście samochody elektryczne. I o ile ekologiczność samochodów elektrycznych jest często poddawana w szeroką wątpliwość, o tyle nie sposób się nie zgodzić, że coraz więcej pojawia się ich na europejskich drogach. Prym w tej kategorii wiodą nasi zachodni sąsiedzi – według danych na rok 2022, w Niemczech zarejestrowano już prawie 1,1 miliona elektryków. Co zrobić w przypadku kolizji z elektrykiem na niemieckiej ziemi? Co zrobić, jeżeli to my na tejże ziemi rozbijemy samochód elektryczny? Tłumaczymy krok po roku – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji
  2. Kolizja samochodu elektrycznego w Niemczech
  3. Niemcy – czy policja zawsze musi pojawić się na miejscu wypadku?
  4. Spowodowanie wypadku a koszt rzeczoznawcy w Niemczech

Samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji

Czy nam się to podoba, czy nie, to właśnie samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji – na pewno tej europejskiej. Parlament Europejski dąży do tego, aby od roku 2035 w salonach można było kupić wyłącznie pojazdy zeroemisyjne. Oczywiście zeroemisyjne, a nie koniecznie elektryczne. Zakładamy jednak, że większość Polaków czy Niemców wybierze elektryka, zamiast pojazdu z krainy Flinstonów. Można też zacząć korzystać z rowerów. O przepisach rowerowych w Niemczech można poczytać na naszym blogu.

Kolizja samochodu elektrycznego w Niemczech

Czym różni się kolizja lub wypadek samochodu elektrycznego w Niemczech od takiego samego zdarzenia drogowego, ale z autem spalinowym w roli głównej? W świetle prawa niczym. W świetle warunków ubezpieczeniowych również rodzaj samochodu biorącego udział w zdarzeniu nie ma różnicy. Właściciel pojazdu poruszającego się po niemieckich drogach powinien po prostu mieć wykupione ubezpieczenie OC w kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany – jego niemiecki odpowiednik to KFZ (Haftpflichtversicherung). Jeżeli dojdzie do zdarzenia na drodze, którego skutkiem będzie uszkodzenie pojazdu, to koszt jego naprawy jest pokrywany z polisy sprawcy. Podobnie jak w Polsce, w takiej sytuacji należy wypełnić formularz zgłoszenia szkody – jeżeli wypadek został spowodowany przez samochód ubezpieczony w Niemczech, to najprawdopodobniej będzie on napisany w języku niemieckim. A jeśli chcesz więcej poczytać o wypadkach samochodowych i odszkodowaniu zapraszamy na naszego bloga.

Mamy więc dla was cenną radę – w Niemczech możliwe jest spisanie tzw. Verkehrsunfallbericht, czyli formularza spisanego w dwóch językach. Taki dokument jest akceptowany przez wszystkich ubezpieczycieli w Niemczech, warto więc wydrukować dwie kopie przed podróżą do tego kraju.

Niemcy – czy policja zawsze musi pojawić się na miejscu wypadku?

Nie – w Niemczech policja nie ma obowiązku pojawienia się na miejscu zdarzenia drogowego, w którym nie ucierpiała żadna z osób biorących w nim udział i nie zostało spowodowane zagrożenie dla ruchu drogowego. Warto mieć to na uwadze w przypadku stłuczki i mimo wszystko wezwać policję, jeżeli uznamy, że sytuacja jest poważniejsza, niż stara się ją przedstawić druga strona biorąca udział w zdarzeniu.

Spowodowanie wypadku a koszt rzeczoznawcy w Niemczech

Kto pokrywa koszt rzeczoznawcy w Niemczech? Jeżeli Twój spalinowy lub elektryczny samochód został uszkodzony w wypadku na niemieckiej drodze, to koszt jego naprawy oraz analizy rzeczoznawczej pokrywa sprawca zdarzenia. Osoba poszkodowana nie ponosi więc żadnych wydatków związanych z wynajęciem rzeczoznawcy – nasi eksperci pomogą obliczyć wszystkie straty i uzyskać uczciwe odszkodowanie powypadkowe w Niemczech. Nasz numer telefonu znajdziesz w górnej części strony – zapisz go i miej zawsze w samochodzie, szczególnie jeżeli często kursujesz po niemieckich drogach.