Niemcy coraz bardziej stawiają na poprawę jakości powietrza, dlatego też na terenie tego kraju pojawia się coraz więcej stref niskiej emisji spalin, co oznacza, że nie wszędzie da się wjechać jakimkolwiek samochodem szczególnie do centrum miast. Z tego też powodu coraz więcej osób przerzuca się na rowery, na których jazda jest w pełni neutralna dla środowiska. Jeśli jednak podróżujesz po Niemczech samochodem, warto poznać najważniejsze prawa i obowiązki, jakie w tym kraju mają rowerzyści, aby być pewnym i świadomym kierowcą znającym przepisy w razie nieprzyjemnej sytuacji na drodze. W tym artykule zwrócimy uwagę na najważniejsze zagadnienia, które powinien znać każdy kierowca jeżdżący po Niemczech, jeśli chcesz je poznać – zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Prawa i obowiązki rowerzystów w Niemczech
  2. Wypadek rowerowy z nie Twojej winy? Poznaj przepisy!
  3. Co warto wiedzieć, poruszając się samochodem po Niemczech

Prawa i obowiązki rowerzystów w Niemczech

Każdy rower poruszający się po niemieckich drogach powinien posiadać odpowiednie oznakowania świetlne, które powinny być włączone po zmroku lub przy trudnych warunkach pogodowych ograniczających widoczność. Warto pamiętać, że jazda w kasku rowerowym nie jest unormowana prawnie, co oznacza, że nie ma obowiązku jazdy w nim. Kierowca roweru nie powinien także poruszać się na owym jednośladzie, będąc pod wpływem alkoholu. Od 0,3 ‰ kierowcy roweru grozi mandat, jednak od 1,6 ‰ jest to już mandat wraz z punktami karnymi. A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, o dopuszczalnej ilości alkoholu w Niemczech możesz poczytać o tym na naszym blogu.

Wypadek rowerowy z nie Twojej winy? Poznaj przepisy!

Rowerzysta tak samo, jak kierowca samochodu podczas jazdy nie powinien rozmawiać przez telefon komórkowy, trzymając go w ręku. Każdy manewr kierowcy roweru na drodze powinien być właściwie sygnalizowany – za pomocą ręki lub odpowiednich świateł rowerowych. Kierowca roweru, jak każdego pojazdu znajdującego się na drodze powinien rozpoznawać znaki, respektować je, a także zwracać uwagę na sygnalizację świetlną. Jednak jeśli dojdzie do kolizji z rowerzystą i potrzebujesz likwidacji szkody, to zapraszamy do kontaktu.

Co warto wiedzieć, poruszając się samochodem po Niemczech

Jeśli wybierasz się do Niemiec lub jazda po tym kraju to dla Ciebie codzienność, warto poznać przepisy drogowe, jakie obowiązują w tym kraju. Pamiętaj, że Ty jako kierowca samochodu musisz zachować od rowerzysty odpowiednią odległość, nie zależnie od tego, czy porusza się on ścieżką rowerową, chodnikiem czy ulicą. Zgodnie z niemieckim prawem odległość samochodu od rowerzysty powinna wynosić ok. 1,5- 2 metra.

Pamiętaj o swojej bezpiecznej jeździe, jednak jeśli przytrafi Ci się kolizja drogowa w Niemczech z winy brawurowego rowerzysty, warto znać swoje prawa i zabiegać o ich respektowanie.