Transport uszkodzonego pojazdu z Niemiec do Polski

Transport uszkodzonego pojazdu z Niemiec do Polski

Czestym problemem zwiazanym z niezawinionym wypadkiem samochodowym w Niemczech jest niezaplacony transport powypadkowego auta z Niemiec do Polski.

Poszkodowany na terenie Niemiec np. Holender, Francuz lub Polak na planuje jak najszybciej sprowadzic uszkodzony lub zniszczony samochod do swego kraju. Np. w celu podjecia krokow zmierzajacych do wyceny szkod i rozpoczecia procedury likwidacyjnej.

 

Transport uszkodzonego pojazdu z Niemiec do Polski

Transport uszkodzonego pojazdu z Niemiec do Polski

Transport powypadkowego auta z Niemiec do Polski jest jednak bardzo kosztowny i bardzo czesto w ogole niepotrzebny. Na terenie Niemiec swoja dzialalnosc prowadzi m.in. siec polskich i niemieckich rzeczoznawcow samochodowych MOTOEXPERT, ktorej partnerscy eksperci techniki samochodowej sa w stanie wykonac ogledziny pojazdu w Niemczech i sporzadzic niezbedna opinie techniczna bez koniecznosci transportowania auta z Niemiec do Polski. Pojazd np. na polskich znakach rejestracyjnych poruszajacy sie na terenie Niemiec czesto nie powinien byc transportowany do Polski bowiem poszkodowany ma obowiazek nie powiekszania zakresu szkody drogowej powstalej w Niemczech. Za dzialanie zmierzajace do powiekszenia rozmiaru i wartosci takiego szkody moze byc w tym przypadku uznany wlasnie transport auta powypadkowego z Niemiec do Polski.

Powypadkowy transport auta z Niemiec do Polski –  UWAGA –  Koszt holowania czesto nie jest zwracany poszkodowanemu przez ubezpieczyciela sprawcy !

Mimo obowiazku spoczywajacym na poszkodowanym przez wypadek drogowy w Niemczech nie powiekszania zakresu szkody istnieje sytuacja, gdy transport powypadkowego pojazdu z Niemiec do Polski wydaje sie byc uzasadniony. W przypadku, gdy auto po wypadku jest znacznie zniszczone i niesprawne lub absolutnie jego stan nie pozwala na kontynuowanie jazdy to wowczas koszty transportu uszkodzonego auta z Niemiec do Polski mogą zostać zwrócone poszkodowanemu przez ubezpieczyciela jedynie po wtedy gdy naprawa zostanie wykonana w kraju zamieszakania np. w polsce. Warunkiem jest jednak to, ze transport z Niemiec do Polski okazał się naprawdę konieczny np. celem naprawy pojazdu w Polsce i naprawa wykonana zostal w Polsce.

 

Niemieckie prawo dajac poszkodowanemu w wyniku niezawinionego wypadku drogowego na terenie Niemiec mozliwosc wyboru niezaleznego rzeczoznawcy samochodowego np. z MOTOEXPERT. Wskazuje jednak na to, ze nie ma potrzeby i koniecznosci by wykonywac w kazdym przypadku transport samochodu do Polski. Osoba poszkodowana moze bowiem skorzystac z uslug niemieckiego rzeczoznawcy techniki samochodowej np. z sieci MOTOEXPERT, ktory wykona oględziny pojazdu powypadkowego w Niemczech i sporzadzi na miejscu niemiecka opinie techniczna. Opinia MOTOEXPERT stwierdza wysokosc szkody w pojezdzie i uprawnia  do wyplaty odszkodowania. Transport auta powypadkowego z Niemiec do Polski nie bedzie konieczny.

Autoholowanie samochodu z zagranicy do  Polski na lawecie

Kiedy ubezpieczenie pokrywa koszty holowania?

Wypadek nie z własnej winy w Nimeczech : Jeśli zdarzy się wypadek, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osoby, która go spowodowała, pokryje koszty holowania czy nie ?

Ale tylko jeśli nie jesteś częściowo winny (AG Coburg, Az.: 15 C 466/17). Niemniej jednak poszkodowani zobowiązani są do utrzymywania kosztów na niskim poziomie. Jednak nie jest konieczne przeprowadzanie badań rynkowych, aby znaleźć najtańszą usługę holowania. Jednak koszty powinny mieścić się w zwykłych ramach lokalnych.
• Wypadek z własnej winy: Ubezpieczenie samochodu pokrywa koszty holowania tylko osoby, która spowodowała wypadek, jeśli wykupiła ubezpieczenie częściowe lub pełne. To samo dotyczy tutaj: koszty muszą być jak najniższe.

• Holowanie przez przyjaciół i rodzinę: Nawet jeśli przyjaciele lub członkowie rodziny zgodzą się holować Cię po wypadku, Twoje ubezpieczenie samochodu pokryje to. Pod warunkiem, że nie ponosisz częściowej winy lub nie masz pełnego ubezpieczenia. W ramach rekompensaty jest zwykle połowa lokalnej taryfy holowniczej.Obejmuje to również holowanie, pomoc drogową i odzyskiwanie pojazdu. Pobyty noclegowe (w razie potrzeby) oraz podróż powrotna do rodzinnego miasta są również objęte listem ochronnym. Z reguły istnieje jednak limit zwrotów, o którym należy się dowiedzieć w odpowiednim towarzystwie ubezpieczeniowym. Ochrona dotyczy również większości dostawców w innych krajach europejskich. Z drugiej strony automobilklub ma często wyższe limity refundacji. Są też inne zalety, takie jak rabaty czy czasopisma. Oraz: List ochronny pojazdu silnikowego dotyczy tylko ubezpieczonego samochodu.
Z drugiej strony członkostwo w automobilklubie ma charakter osobisty i zwykle dotyczy całej rodziny.

W przypadku pozostawienia uszkodzonego po wypadku auta w Niemczech osoba poszkodowana, ktora nie zdecyduje sie na transport pojazdu z Niemiec do Polski ma prawo do wynajmu auta zastepczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu lub na czas zakupu nowego, porownywalnego auta. Jesli orzeczona zostala przez rzeczoznawce tzw. szkoda calkowita (niem. Totalschaden). Koszty uslug rzeczoznawcy samochodowego MOTOEXPERT z Niemiec, koszty wynajmu samochodu zastepczego, a takze – w uzasadnionych przypadkach – pokrywa z reguly niemieckiego towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia w Niemczech.

Wypadek samochodowy w Niemczech

Wypadek samochodowy w Niemczech

Wypadek w Niemczech – Transport auta do Polski – Transport auta powypadkowego z Niemiec do Polski

 

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ POMOCY TECHNICZNO-PRAWNEJ: +49 160 3388333 / +48 600 920 920