Czy opłaca się naprawiać samochód po wypadku? Kiedy rzeczoznawca może orzec o „szkodzie całkowitej” i co takie orzeczenie oznacza dla stron biorących udział w zdarzeniu drogowym? Po czyjej stronie leży poniesienie kosztów usługi rzeczoznawczej i czy obowiązkowo trzeba z niej skorzystać? Sprawdźmy!

Spis treści

  1. Kiedy mówimy o „szkodzie całkowitej”
  2. Na jakiej podstawie ubezpieczyciel ocenia stan auta powypadkowego?
  3. Wypadek drogowy w Niemczech – kto ponosi koszt rzeczoznawcy samochodowego?

Kiedy mówimy o „szkodzie całkowitej”

W przypadku zdarzenia drogowego ubezpieczyciel może orzec o szkodzie częściowej bądź całkowitej i na tej podstawie ustala wartość odszkodowania dla strony poszkodowanej w zdarzeniu drogowym. Podkreślamy, że mówimy tutaj jedynie o uszkodzeniu pojazdu, który brał udział w stłuczce lub wypadku – utrata zdrowia przez osoby poszkodowane to osobny temat. Jeśli chcesz więcej poczytać na temat procedury odszkodowawczej po wypadku w Niemczech możesz to zrobić na naszych innych wpisach. Jeżeli więc mowa o uszkodzonym pojeździe to stroną poszkodowaną jest jego właściciel i to nawet jeżeli nie był on na miejscu zdarzenia, a jedynie wypożyczył komuś swój samochód. O „szkodzie całkowitej” mówimy w sytuacji, w której koszt naprawy samochodu przewyższa wartość rynkową pojazdu. O „szkodzie częściowej” mówimy natomiast w momencie, w którym dany pojazd zdaniem ubezpieczyciela opłaca się jeszcze naprawić.

Na jakiej podstawie ubezpieczyciel ocenia stan auta powypadkowego?

Aby ocenić poziom uszkodzenia samochodu w danym zdarzeniu drogowym, ubezpieczyciel zazwyczaj korzysta ze wsparcia firmowego rzeczoznawcy. Wyjątkiem mogą być drobne stłuczki, w ramach których kierowcy mogą samodzielnie spisać protokół na zasadach podobnych, jak ma to miejsce w Polsce. Na decyzję ubezpieczyciela wpływ może mieć również opinia wydana przez niezależnego rzeczoznawcę – na przykład rzeczoznawcę MOTOEXPERT. Wsparcie takiego specjalisty jest cenne szczególnie jeżeli dane zdarzenie miało miejsce za granicą. Nie każdy zna lokalne ceny napraw i części a niestety często zdarza się, że firma ubezpieczeniowa korzystając z tej niewiedzy, stara się zaniżyć kwotę przyznanego odszkodowania.

Wypadek drogowy w Niemczech – kto ponosi koszt rzeczoznawcy samochodowego?

W myśl przepisów obowiązujących w Republice Federalnej Niemiec koszt strat powstałych wskutek zdarzenia drogowego oraz wszelkich jego konsekwencji pokrywa jego sprawca. Konsekwencją takiego zdarzenia jest konieczność skorzystania ze wsparcia prawnika bądź właśnie rzeczoznawcy. Dlatego szczególnie w przypadku zdarzeń drogowych, w których ewidentnie wina leży po drugiej stronie, warto skorzystać ze swojego prawa i zgłosić się po pomoc rzeczoznawcy. Taka opinia pomoże w wyegzekwowaniu uczciwej rekompensaty za poniesione szkody, a wsparcie merytoryczne ze strony rzeczoznawcy może przyśpieszyć cały proces ubiegania się o odszkodowanie. Rzeczoznawca samochodowy w Niemczech opłatę za swoje usługi pokrywa z polisy OC sprawcy, dzięki czemu strona poszkodowana unika jakichkolwiek dodatkowych opłat.