W każdym kraju europejskim jazda pod wpływem alkoholu jest odpowiednio egzekwowana, jednak limity te mogą różnić się między sobą w zależności od państwa. W Polsce maksymalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 ‰, a czy wiesz, jak sytuacja prezentuje się u naszych zachodnich sąsiadów? W Niemczech, jak w większości krajów Unii Europejskiej limit ten wynosi 0,5 ‰, jednak są od tej wartości pewne wyłączenia – jakie? Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o niemieckim prawie drogowym i konsekwencjach związanych z prowadzeniem po alkoholu – zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Spis treści:
- Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas jazdy samochodem w Niemczech
- Jazda po alkoholu w Niemczech – wykroczenie czy przestępstwo?
- Alkohol a wypadki drogowe w Niemczech – co jeszcze warto wiedzieć
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas jazdy samochodem w Niemczech
Jak wspomnieliśmy we wstępie, w Niemczech stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,5 ‰, co jest wartością wyższą, niż przewiduje polskie prawo. Warto mieć jednak na uwadze jeden, bardzo ważny wyjątek – otóż mniej doświadczeni kierowcy, którzy prawo jazdy posiadają krócej niż 2 lata oraz osoby, które nie ukończyły jeszcze 21 lat, podczas jazdy samochodem w Niemczech nie mogą wykazywać żadnej ilości alkoholu we krwi. A na naszym blogu możesz przeczytać, jak wyglądają najważniejsze przepisy dla rowerzystów.
Jazda po alkoholu w Niemczech – wykroczenie czy przestępstwo?
Nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy w Niemczech jazda pod wpływem alkoholu zalicza się jako wykroczenie, czy jako przestępstwo. Jeśli szukasz prostej odpowiedzi, niestety jej nie udzielimy, ponieważ zależy to od kilku czynników. Jakich? Przede wszystkim od tego, czy kierowca jest w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd. Jeśli we krwi kierowcy znajduje się od 0,5 ‰ do 1,1 ‰ alkoholu, jednak jest on w stanie prowadzić samochód bez ryzyka, jest to wykroczenie, które karane jest mandatem do 3 tysięcy euro. Z kolei, jeśli kierowca podczas kontroli posiada od 0,5 ‰ do 1,1 ‰ alkoholu we krwi i nie jest w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu, wtedy jazda pod wpływem kwalifikowana jest jako przestępstwo, które podlega karze pozbawienia wolności do roku lub karze grzywny. Dodać należy, że u każdego kierowcy, którego stężenie alkoholu we krwi wyniesie 1,1 ‰ i więcej, jazda pod wpływem bezwzględnie kwalifikowana jest jako przestępstwo, niezależnie od tego, czy pojazd prowadzony jest w sposób bezpieczny. A jeśli potrzebujesz rzeczoznawcy samochodowego w Niemczech, zapraszamy do kontaktu.
Alkohol a wypadki drogowe w Niemczech – co jeszcze warto wiedzieć
Poza odpowiedzialnością administracyjną lub karną, niemieckie prawo przewiduje także ograniczenia w prowadzeniu pojazdów. Za prowadzenie pod wpływem alkoholu, kierowcy może grozić także czasowy lub nawet stały zakaz prowadzenia pojazdów. Jeździsz po niemieckich drogach? Warto znać prawo drogowe, które tam obowiązuje. A może jesteś pokrzywdzonym w wypadku drogowym? Sprawdź, jakie należą Ci się odszkodowania powypadkowe w Niemczech.