Do wypadków z udziałem zwierzyny leśnej dochodzi częściej, niż wydaje się większości kierowców. Dziki coraz śmielej grasują po przedmieściach a sarny przebiegające szosę to standardowy widok na trasach szybkiego ruchu. Dlatego na drodze zawsze należy zachować podwyższoną ostrożność. Co jednak zrobić, jeżeli dojdzie już do kolizji z udziałem zwierząt leśnych? Jak zachować się, jeżeli do takiego zdarzenia dojdzie u naszych zachodnich sąsiadów? Czy w takiej sytuacji potrzebna jest pomoc rzeczoznawcy? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Kolizja z udziałem zwierzyny leśnej w Niemczech a w Polsce
- Kolizja ze zwierzyną leśną – odszkodowanie
- Wsparcie rzeczoznawcy przy kolizji ze zwierzyną leśną
Kolizja z udziałem zwierzyny leśnej w Niemczech a w Polsce
Jak kierowca powinien się zachować w przypadku zderzenia ze zwierzyną leśną w Niemczech a jak w Polsce? Całe szczęście, procedura w obu przypadkach jest dokładnie taka sama. Zanim jednak ją przybliżymy, to zacznijmy od tego jak zachować się gdy na naszej drodze pojawi się zwierze. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy przyspieszać albo zmieniać gwałtownie pasa (szczególnie, jeżeli jedziemy tzw. jednopasmówką). Takie paniczne zachowanie może spowodować dużo poważniejszy wypadek z udziałem innego pojazdu.
W sytuacji zauważenia leśnej zwierzyny na drodze powoli zwolnij i obserwuj sytuację – najprawdopodobniej zwierze przejdzie na drugą stronę. Jeżeli jednak dojdzie do kolizji, to w pierwszej kolejności zabezpiecz miejsce wypadku i oznacz je trójkątem ostrzegawczym rozstawionym na odległości 100 m od pojazdu na drogach ekspresowych i autostradach lub 30-50 m poza terenem zabudowanym. Kolejny krok to oczywiście wezwanie służb – polskich jeżeli kolizja ma miejsce w Polsce, lub niemieckich, jeżeli jest to kolizja w Niemczech. Odszkodowanie z tytułu poniesionych szkód może w obu krajach zostać wypłacone tylko po dopełnieniu tej procedury.
Kolizja ze zwierzyną leśną – odszkodowanie
Poważne uszkodzenie samochodu, zagrożenie życia i zdrowia uczestników wypadku, narażenie na stres – to tylko kilka przykrych konsekwencji, jakie niesie za sobą kolizja ze zwierzyną leśną. Odszkodowanie, na jakie może liczyć uczestnik takiego zdarzenia, jest uzależnione od warunków zawartych z ubezpieczycielem w polisie AC i NNW. Dodamy, że w Polsce właścicielem wolnej zwierzyny łownej jest Skarb Państwa. Dlatego w naszym kraju można ubiegać się również o odszkodowanie od Państwa z tytułu zderzenia się ze zwierzęciem leśnym. A o głównych przyczynach wypadków drogowych w Polsce można poczytać na naszym blogu.
Wsparcie rzeczoznawcy przy kolizji ze zwierzyną leśną
Niezależnie od tego, czy odszkodowania będziemy się ubiegać od Skarbu Państwa, czy od towarzystwa ubezpieczeniowego to przede wszystkim warto zadbać o wsparcie rzeczoznawcy. Takie zdarzenia muszą być bardzo dokładnie udokumentowane. Wniosek o odszkodowanie powinien być poparty notatkami i zdjęciami z miejsca zdarzenia. Rzeczoznawcy MOTOEXPERT działają na terenie całej Polski i Niemiec, dlatego niewykluczone, że nasz przedstawiciel będzie w stanie dojechać na miejsce zdarzenia już w ciągu kilkudziesięciu minut. Ubieganie się o odszkodowanie bez dokumentacji z miejsca zdarzenia może poskutkować przyznaniem zaniżonego odszkodowania – warto więc od początku zadbać o swoje prawa do uczciwej rekompensaty za poniesione szkody. Zapraszamy do kontaktu!