Każdy samochód – czy to po poważnym wypadku, czy drobnej stłuczce, traci na wartości. Osoby planujące zakup pojazdu z rynku wtórnego, bardzo często wykluczają te powypadkowe. Trudno się temu dziwić – obawiają się one ujawnienia ich wad, których usunięcie może być bardzo kosztowne. To z kolei sprawia, że właściciele powypadkowych samochodów są zmuszeni do obniżenia ich ceny, tak aby zainteresować swoją ofertą potencjalnych kupców. Stratę tę pomoże im jednak wyrównać Wertminderung, czyli odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej auta.
Spis treści:
- Wertminderung w praktyce
- Wertminderung a przepisy
- Wertminderung w Niemczech
Wertminderung w praktyce
Utrata wartości handlowej pojazdu jest ubytkiem w jego rynkowej wartości po naprawie. Po kolizji czy wypadku samochód kosztuje mniej niż przed nim. Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż naprawa auta po kolizji, nawet w renomowanym warsztacie samochodowym, nie zapobiegnie zjawisku, jakim jest Wertminderung. Mimo że będzie ono technicznie sprawne, jego wartość rynkowa ulegnie obniżeniu. Wynika to z tego, że osoby szukające samochodu z rynku wtórnego chętniej decydują się na zakup tego bezwypadkowego. By poszkodowany na skutek wypadku kierowca nie był stratny, wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie powinno zarówno pokryć koszt naprawy pojazdu, jak i uwzględnić utratę jego wartości handlowej.
Wertminderung a przepisy
Każdemu poszkodowanemu na skutek wypadku kierowcy przysługuje odszkodowanie za straty, między innymi materialne. Gdy w następstwie zdarzenia doszło do uszkodzenia samochodu, ma on prawo żądać pokrycia kosztów naprawy lub zapłaty stosownej kwoty oraz zwrotu różnicy wartości auta przed wypadkiem i po naprawie. Ustalając wysokość odszkodowania, firma ubezpieczeniowa powinna uwzględnić utratę wartości handlowej samochodu. Mówi o tym art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego. Na ten temat można więcej przeczytać we wpisie opisującym procedury odszkodowania.
Wertminderung w Niemczech
Do wypadków samochodowych bardzo często dochodzi na różnego rodzaju wyjazdach, w tym zagranicznych. Z pomocą przyjść może wówczas polski rzeczoznawca w Niemczech z firmy MOTOEXPERT. Wyliczy on spadek wartości pojazdu zgodnie z panującymi na terenie Unii Europejskiej standardami. Do tego celu wykorzysta on specjalistyczne oprogramowanie oraz innowacyjną metodę uwzględniającą wykorzystanie czterech różnych systemów, z których wyliczana jest średnia. Stanowi ona właściwy spadek wartości auta i jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Co ważne, poszkodowany nie ponosi tu żadnych kosztów. Wynika to z tego, że usługi te są rozliczane w formie bezgotówkowej, po podpisaniu cesji wierzytelności z Towarzystwem Ubezpieczeniowym sprawcy wypadku.