Ubezpieczenie kolizja drogowa w Niemczech

Planujesz podróż do Niemiec własnym samochodem, ale obawiasz się sytuacji, w której dochodzi do kolizji lub wypadku? Spokojnie, w poniższym artykule podpowiadamy, jakie kroki należy przedsięwziąć, aby ubiegać się o odszkodowanie od niemieckiego ubezpieczyciela i o czym koniecznie należy pamiętać w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia drogowego.

Odszkodowanie wypadek samochodowy w Niemczech – co robić?

W przypadku zaistnienia szkody za granicą, czy to w Niemczech, czy też w innym kraju należącym do Unii Europejskiej, zawsze w pierwszej kolejności należy pamiętać o spisaniu na miejscu wypadku stosownego oświadczenia. W tym celu warto skorzystać z gotowego formularza, który dostępny jest np. w Internecie.

Jeśli nie dysponujesz takim drukiem, to pamiętaj o spisaniu podstawowych danych dotyczących zagranicznego pojazdu, takich jak: numer rejestracyjny pojazdu, marka samochodu, kraj rejestracji, numer polisy i nazwę towarzystwa, w którym ubezpieczone jest auto sprawcy oraz dane sprawcy kolizji bądź wypadku.

OC wypadek w Niemczech – koniecznie o tym pamiętaj!

Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku w Niemczech lub innym miejscu poza granicami Twojego kraju, nigdy nie podpisuj dokumentu w języku, którego nie znasz, ponieważ konsekwencją takiego działania może być to, że na przykład bezwiednie zrzekniesz się odszkodowania albo, co gorsza, potwierdzić niekorzystną dla siebie wersję zdarzenia.

Pamiętaj również o tym, by – jako uczestnik zdarzenia drogowego, czy to poszkodowanym, czy też sprawca – zrobić zdjęcia miejsca kolizji, uczestniczących w nim pojazdów oraz uzyskać dane z polisy OC i dane kontaktowe sprawcy.

Ubezpieczenie kolizja drogowa w Niemczech

W przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego na terenie Niemic, warto szkodę zgłosić bezpośrednio do niemieckiego ubezpieczyciela. Za takim działanie przemawia co najmniej kilka argumentów:

1. Postępowanie likwidacyjne przebiegnie sprawniej i szybciej.
2. Za ustalenie rozmiaru szkody odpowiada niezależny rzeczoznawca, którego masz prawo sam wskazać.
3. Odszkodowanie ustalane jest na podstawie kosztów naprawy w Niemczech, a do tego wypłacane w euro, co oznacza, że możesz liczyć na wyższe kwoty takiego odszkodowania.
4. Poza kosztami naprawy pojazdu możesz ubiegać się również o pokrycie przez ubezpieczyciela innych następstw szkody, w tym: kosztów leczenia czy zadośćuczynienia.

STRONA GŁÓWNA