Udział w wypadku samochodowym to zdecydowanie coś, czego nie życzymy naszym czytelnikom. Warto jednak wiedzieć, jak się zachować jeżeli już znajdziemy się w tej trudnej, niebezpiecznej i stresogennej sytuacji. Dlatego w naszych artykułach piszemy o procedurach postępowania w przypadku udziału w zdarzeniach drogowych. Dziś zastanowimy się nad tym, co zrobić jeżeli wzięliśmy udział w wypadku na terenie Niemiec, a w naszym samochodzie znajdowało się dziecko w foteliku. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Fotelik dla dziecka – przepisy w Niemczech a w Polsce
  2. Wypadek drogowy – co zrobić z fotelikiem?
  3. Pomoc rzeczoznawcy przy wypadku drogowym

Fotelik dla dziecka – przepisy w Niemczech a w Polsce

Czy w Niemczech obowiązują inne przepisy dotyczące używania fotelików samochodowych dla dzieci? Czy przewożenie dzieci w Niemczech różni się w tych krajach? Na całe szczęście przepisy w obu naszych krajach są pod tym względem bardzo zbliżone. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech korzystanie z fotelika samochodowego jest obowiązkowe w przypadku dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm. Różnicą jest natomiast wiek młodej osoby – w Niemczech po przekroczeniu 12 roku życia dziecko nie musi już siedzieć w foteliku, podczas gdy w Polsce ma ono taki obowiązek niezależnie od wieku.

Wypadek drogowy – co zrobić z fotelikiem?

A jak zachować się w sytuacji kolizji z innym pojazdem, jeżeli w naszym samochodzie znajduje się dziecko w foteliku samochodowym? Po pierwsze upewnić się, że nic mu się nie stało a jeżeli wymaga tego sytuacja to udzielić mu pierwszej pomocy. Jeżeli mowa o samym foteliku to niezależnie od tego, czy w chwili zdarzenia siedziało w nim dziecko, czy stał on pusty, to powinien on zostać wymieniony na nowy. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nie zaobserwujemy na foteliku żadnych widocznych uszkodzeń, to zawsze istnieje realna możliwość, że powstały mikropęknięcia w strukturze materiału, z którego został wykonany. Niestety, jakiekolwiek uszkodzenie fotelika dyskwalifikuje go do dalszego użytkowania, dlatego jeszcze raz powtarzamy, że należy go wymienić jeżeli był w samochodzie biorącym udział w wypadku. Na naszych innych wpisach blogowych można poczytać o przyczynach wypadków drogowych, pomoże to uniknąć niebezpiecznych sytuacji w przyszłości.

Pomoc rzeczoznawcy przy wypadku drogowym

W myśl panującego w Niemczech prawa, to na sprawcę wypadku spada koszt wszystkich konsekwencji spowodowanego przez niego zdarzenia drogowego. Taką konsekwencją jest oczywiście naprawa uszkodzonego samochodu, wymiana fotelika, a nawet skorzystanie z pomocy prawnej bądź wsparcia rzeczoznawcy przez osobę poszkodowaną. Warto skorzystać z tych możliwości. Dzięki takiemu wsparciu zdecydowanie łatwiej jest się ubiegać o odszkodowania powypadkowe w Niemczech i zresztą jakimkolwiek innym kraju. Szczegółowa analiza poparta drobiazgowym materiałem dowodowym z miejsca zdarzenia i dokumentacją uszkodzeń pojazdu zawsze działa na korzyść osoby ubiegającej się o zadośćuczynienie za poniesione straty.