O niemieckich drogach wiemy to, że są często znacznie lepszej jakości, niż te w naszym kraju, a także to, że na niektórych autostradach w Niemczech nie obowiązują limity prędkości. Jeśli jednak wybierasz się do tego kraju wraz z rodziną, w tym z dziećmi, szczególnie ważnym zagadnieniem mogą okazać się przepisy dotyczące przewozu najmłodszych członków Twojej rodziny. Jeśli chcesz zapewnić wszystkim swoim podróżującym odpowiednie bezpieczeństwo, a także nie naciąć się na niepotrzebny mandat z powodu braku znajomości przepisów – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przybliżymy Ci przepisy dotyczące przewozu dzieci w samochodzie w Niemczech.

Spis treści:

  1. Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie w Niemczech
  2. O czym warto pamiętać, podróżując z dzieckiem w samochodzie po niemieckich drogach?
  3. Miałeś wypadek w Niemczech? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie w Niemczech

Jeśli wybierasz się ze swoimi najmłodszymi członkami rodziny samochodem do Niemiec, warto poznać przepisy drogowe, jakie tam obowiązują. Aby nie dostać mandatu i zachować wszelkie potrzebne zasady bezpieczeństwa w Niemczech dzieci poniżej 12 roku życia i te o wzroście nie większym, niż 150 cm, powinny być przewożone w dopasowanym do ich wieku, wagi oraz wysokości foteliku, podkładce lub innym akcesorium, dzięki któremu dziecko będzie odpowiednio przytrzymane, będzie siedzieć stabilnie i na odpowiedniej wysokości. Te wytyczne obejmują zarówno tylne, jak i przednie siedzenia. Dzieci do 15. miesiąca życia powinny być przewożone w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy. Takie usytuowanie sprawia, że podczas nieszczęśliwego wypadku, w tym przede wszystkim zderzenia czołowego, siły oddziałujące na głowę i szyję dziecka są znacznie niższe, niż przy foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy. A jeśli zastanawiasz się, jaka jest procedura odszkodowawcza po wypadku w Niemczech, to zobacz nasze inne wpisy.

O czym warto pamiętać, podróżując z dzieckiem w samochodzie po niemieckich drogach?

Jak jeszcze zadbać o odpowiednie zasady bezpieczeństwa podczas podróży z dziećmi w Niemczech? Warto także pamiętać, że na przednim siedzeniu nie powinny być przewożone dzieci poniżej 12 roku życia. Jedynym wyjątkiem od tej zasady, może być sytuacja, gdy wszystkie tyle siedzenia są już zajęte przez inne dzieci. Nie jest to unormowane prawnie, jednak ze względów bezpieczeństwa z przodu powinno być przewożone najstarsze ze znajdujących się na pokładzie samochodów dzieci. Kolejnym aspektem, o którym nigdy nie powinno się zapominać, są oczywiście pasy i ich odpowiednie zapięcie, tak aby w razie wypadku, jak najlepiej spełniły one swoją funkcję. Tyczy się to oczywiście wszystkich osób znajdujących się w samochodzie zarówno dorosłych, jak i dzieci. A jeśli chcesz przeczytać o najczęstszych przyczynach wypadków drogowych, zapraszamy na naszego bloga.

Miałeś wypadek w Niemczech? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Zanim ruszyć z dzieckiem w podróż po niemieckich drogach, warto zaznajomić się z przepisami, jakie tam obowiązują. Pamiętaj, że w razie wypadku lub kolizji w wielu przypadkach ubiegać się możesz o odszkodowanie powypadkowe w Niemczech. Jednak, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich swoich pasażerów, a na drodze stosuj zasadę ograniczonego zaufania.