Wypadek samochodowy za granicą

Wypadek samochodowy za granicą

Dzisiejsze czasy są niestety dość niebezpieczne i nigdy nie wiadomo kiedy przydarzy nam się wypadek samochodowy za granicą. Nikt z nas nie jest w stanie tego przewidzieć ani się do tego przygotować. Wypadek samochodowy za granicą często spotyka nas w sytuacji kiedy w ogóle o tym nie myślimy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wypadek samochodowy za granicą jeśli już się wydarzy to bariera językowa jest jednak dużą przeszkoda jeśli chodzi o wyjaśnienie zdarzenia. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić jeśli tylko się chcę. Na pewno dookoła będą jacyś ludzie, którzy pomogą nam się porozumieć w obcym języku. Natomiast jeśli wypadek samochodowy za granicą okaże się dość poważny to w celu wyjaśnienia zeznań będzie potrzebna policja i wtedy już oczywiście bez tłumacza się nie obejdzie. Nigdy nie możemy przewidzieć co się wydarzy dlatego lepiej posiadać przy sobie rozmówki w obcym języku ponieważ to może znacznie ułatwić sprawę gdy dojdzie już do wypadku samochodowego za granicą. Oczywiście jeśli ucierpieliśmy w takim wypadku samochodowym za granicą i potrzebujemy interwencji lekarza to koniecznie trzeba to zrobić. W tym momencie nasze zdrowie i życie jest ważniejsze od papierkowych wyjaśnień dotyczących całego zajścia. Gdy zostanie nam udzielona fachowa pomoc lekarska i dowiemy się, że wszystko już z nami w porządku to po wyjściu ze szpitala należy dokończyć składanie wyjaśnień. Należy też zająć się ubezpieczeniem i ewentualnym odszkodowaniem. Jednak jeśli nie znamy danego języka to musimy załatwić sobie tłumacza, który nam pomoże wszystko zrozumieć. Pamiętać trzeba, że nigdy nie wolno podpisywać jakichkolwiek papierów jeśli nie wiem co jest w nich napisane. Po co niepotrzebnie robić sobie kłopoty w odkręcaniu podpisu tym bardziej jeżeli zrobiliśmy to dobrowolni. Wypadek samochodowy za granicą to poważna sprawa i wszystko musi być bardzo dokładnie pozałatwiane aby nie ciągnęło się za nami to przez kolejnych kilka lat. Lepiej mieć to z głowy i zaraz po nastaniu wypadku samochodowego za granicą dopełnić wszelkich formalności i wrócić do domu z czystym sumieniem. Nikt nie lubi takich sytuacji i uważa, że nigdy go takie coś nie spotka lecz jednak na wszelki wypadek należy być przygotowanym bo przecież różnie bywa. Zycie nas zaskakuje na każdym kroku i ciężko jest nam przewidzieć co oraz kiedy się wydarzy a już zwłaszcza wypadek.

 

Jak należy się zachować gdy zdarzy nam się wypadek samochodowy za granicą

Każdy z nas jest w szoku i nie wie jak się zachować i gdzie się udać w przypadku wypadku samochodowego za granicą. Bardzo często jeśli już zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek samochodowy za granicą to mamy ogromny problem z ustaleniem przebiegu zdarzenia ponieważ dzieli nas bariera językowa ze sprawcą lub osobą  poszkodowaną.  W takiej sytuacji bardzo pomocne będą gotowe druki na, których wypełnia się wszelkie informacje o danym zdarzeniu. Formularze można ściągnąć z Internetu i bardzo ważne jest to, że są one dostępne w języku polskim praz angielskim. Także jeśli  w razie wypadku samochodowego za granicą trafimy na obywatela Angli to bezproblemowo wszystko się potoczy. Poza tym w każdym rejonie dokumenty w języku angielskim zdadzą egzamin ponieważ praktycznie wszyscy potrafią w stopniu komunikatywnym posługiwać się tym językiem. Jeśli stanie się tak, że policja nie będzie potrzebna to nigdy nie wolno podpisywać dokumentów ani żadnych papierów, których treści nie znamy ponieważ możemy sobie bardzo zaszkodzić i ciężko będzie to wyprostować zwłaszcza w obcym języku. Jest jednak dobra wiadomość ponieważ firma ubezpieczeniowa u, której kupowaliśmy polisę oferuję możliwość załatwienia spraw związanych z wypadkiem samochodowym za granicą. Bardzo nam to ułatwi sprawę a jeśli sprawca będzie chciał w jakiś sposób zaniżyć wysokość odszkodowania to możemy go pozwać w naszym polskim sądzie co znacznie ułatwi nam komunikacje, Jeśli polski sąd nie uprawomocni wyroku wtedy konieczne będzie złożenie sprawy przed sąd zagraniczny. Gdy dojdzie do wypadku samochodowego za granicą powinniśmy wezwać patrol policyjny w celu złożenia wyjaśnienia obu osób uczestniczących w kolizji. Następnie należy szkodę zgłosić w ubezpieczalni osoby, która spowodowała wypadek samochodowy za granicą.

Do spisania obustronnego oświadczenia będą nam potrzebne:

  • dane osobowe sprawy wypadku(imię, nazwisko, adres)
  • kraj rejestracji samochodu sprawcy wypadku
  • numer polisy sprawy
  • marka samochodu i jego numer rejestracyjny

Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się wypadek samochodowy za granicą także lepiej na wszelki wypadek zawsze mieć przy sobie niezbędne dokumenty i oświadczenia aby nerwowo podczas wypadku nie biegać i nie załatwiać. W takich sytuacjach najważniejsze jest nasze własne zdrowie i życie a dopiero na drugim miejscu zajmujemy się formalnościami związanymi ze stłuczką.